PERONI AWARD FOR BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
-SAM WINNER
-IN NOMINE SATAN
-BURNING CALCUTTA
BEST USA NARRATIVE FEATURE FILM
-IMAGINE I’M BEAUTIFUL WINNER
-ECHOES
-RON & LAURA TAKE BACK AMERICA
SWOLLEN FEET
BEST DIRECTOR IN A FEATURE FILM
Nils Timm for ECHOES
Elena Hazanov for SAM
Meredith Edwards for IMAGINE I’M BEAUTIFUL
Miriam Kruishoop fro GREENCARD WARRIORS WINNER
BEST CINEMATOGRAPHY
Rob Toth for ECHOES
Harold Skinner for SQUATTERS WINNER
BEST ACTOR IN LEADING ROLE
-MEL ENGLAND (RON & LAURA TAKE BACK AMERICA)
-JOSH MAYES (ROOFTOPS) WINNER
-CARLOS QUEZADA (EN MEDIO DEL DOLOR)
BEST ACTRESS IN LEADING ROLE
-PRISCILA FANTIN (CHESS GAMES)
-KATE FRENCH (ECHOES)
-NAOMI MCDOUGALL JONES (IMAGINE I’M BEAUTIFUL) WINNER
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Frederic Landenberg for SAM WINNER
Richard Dreyfuss for SQUATTERS
Gary Busey for CONFESSIONS OF A WOMANIZER
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Francesca Viscardi for IN NOMINE SATAN
Nancy Travis fro SQUATTERS
Supurna Malakar for BURNING CALCUTTA WINNER
Marion for BURNING CALCUTTA
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
GREENCARD WARRIORS – Mriam Kruishoop
EN MEDIO DEL DOLOR – Rafael Jorge WINNER
IMAGINE I’M BEAUTIFUL – Naomi McDougall Jones
BEST FILM EDITING
IMAGINE I’M BEAUTIFUL WINNER
SQUATTERS
ECHOES
IN NOMINE SATAN
BEST COMEDY
RON &LAURA TAKE BACK AMERICA WINNER
BEST DRAMA BASED IN TRUE EVENTS
IN NOMINE SATAN WINNER
EN MEDIO DEL DOLOR
BEST HORROR FILM
LAZARUS WINNER
IN NOMINE SATAN
BEST MAKE UP
LAZARUS WINNER
IN NOMINE SATAN
BEST NEW YORK FEATURE FILM
IMAGINE I’M BEAUTIFUL
KNOW HOW WINNER
ROOFTOPS
NIGHT OF CHINA BEST FEATURE FILM
FOREVER YOUNG
THE OLD CINDERELLA
DONT’ EXPECT PRAISES WINNER
BEST LATINO FEATURE FILM
CHESS GAME
LA ESPEERA DESESPERA
EN MEDIO DEL DOLOR
GREENCARD WARRIORS WINNER
BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM
WALK ON
THE COCAINE ROUTE
A CULTURE OF SILENCE WINNER
BEST DOCUMENTARY FILM DIRECTOR
THIERRY GAYTAN, for THE COCAINE ROUTE WINNER
BEST NARRATIVE SHORT FILM
AL FINAL DEL DIA
HAPPY BIRTHDAY
-THE HARBOR STORY
-RUN = WINNER
-A LITTLE PART OF YOU
STORYTELLING
BEST DIRECTOR IN A SHORT FILM
Tony DiMaso for HARBOR STORY WINNER
Richard Heredia-Arriaga for HAPPY BIRTHDAY
Giulio Mastromauro for CARLO e CLARA
Michael Nittolo for RUN
Alvaro Garcia for AL FINAL DEL DIA
Stefanie Black for STORYTELLING
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A SHORT FILM
Rickey Saenz for HAPPY BIRTHDAY
Davide Sasanelli for VOLTI
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A SHORT FILM
Ioanna Meli for A LITTLE PART OF YOU WINNER
Bettina Bennett for SIX MONTH LATER
Mika Boorem for OUT TO LUNCH
Jenny Zhang for HEART GOES OUT VOLUME 1
Lili Tee for HEART GOES OUT VOLUME 1
BEST ANIMATED SHORT FILM
UNE BALADE A LA MER
CAPTAIN FISH WINNER
THE NINETY NINES
BEST TV SERIES / PILOTS
BLOOS BROTHERS
THE GRID WINNER
DOCUMENTARY SHORT
IT’S EVERYBODY’S OCEAN WINNER
PLEASE DON’T RUSH